Ateliér skla Tašov

Lucie Houšťová Šanovská a Jaroslav Houšť otevřeli ateliér skla v roce 2017. Společné realizují a propojují sklo do všech směrů tohoto řemesla. Nově se tak objevil recycling a vintage.

Obec Tašov se nachází v oblasti Českého Středohoří, mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem. Náš ateliér skla je otevřený od roku 2017. Od té doby se zde vystřídali malí i velcí umělci – skláři. Ateliér je dostupný pro malé skupiny, rodiče s dětmi i pro jednotlivce. Kurzy lze objednat i formou dárkového poukazu – Tiffany workshop.

Interiér ateliéru
Lucie inspirována

Jaké techniky používáme?

Tiffany
Technika Tiffany se jednoduše skládá z několika kroků. Je to návrh, vyhledání vhodného skla, obroušení a olepení všech dílů samolepící měděnou páskou, přibodování, připájení všech dílů k sobě a povrchová úprava. Nyní si dokážete představit kolikrát se vezme jednotlivý kus skla do ruky. Tak aby nám pod rukama vznikl krásný skleněný Tiffany objekt.

Fusing – spékání skla
Spékání skla se provádí ve speciálních pecích. Vrstvy barevného skla se na sebe nakladou a za striktně kontrolované teplotní křivky dochází k jejich propojení. Pro spojování zejména plošného skla se používá termín fusing, U tavení skleněných drtí ve formě hovoříme o slinování.

Mozaika
Technika mozaika a Tiffany jsou si v podstatě podobné. Jedná se o spojování skleněných střípků do výsledného plochého nebo prostorového objektu. V případě mozaiky se střepy fixují lepidlem na podklad. Poté se může použít spárovací hmota. Mozaika je v našem ateliéru skla oblíbená zejména u těch nejmenších.

Recycling
Pracujeme se sklem, které je určené k likvidaci a následné recyklaci. Používáme sklenéný materiál, který obohatíme a opět oživíme. Originální sklenice, mísy, misky, vázy, lze použít v každodenním životě.

Vintage
Renovace a úpravy starobylého nábytku. Naše doména je citlivě obnovit funkčnost a krásu starých věcí. Neopomeneme zakomponovat nezbytné sklo. Naše motto je: pro někoho odpad pro druhého poklad.

Exkluzivně pracujeme převážně s naplaveným mořským dřevem.

Co nabízíme?

  • Kurzy – tiffany, fusing, mozaika, renovace a úprava nábytku, recykling, vintage
  • Osobní konzultace při výrobě skla a skleněných produktů
  • Osobní konzultace při výrobě a renovace nábytku
  • Maloobchod se sklem a vintage nábytkem

Lucie Houšťová Šanovská


Vystudovala Střední umělecko průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě v roce 1990 – 1995. Obor návrhářka skla a bižuterie. Od roku 1998 na volné noze od roku 2017 podniká v oboru sklářského řemesla.